Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
WYNURT (Ceruchus chrysomelinus Hochenwarth, 1785)
Systematyka
rząd: chrząszcze (Coleoptera)
rodzina: jelonkowate (Lucanidae)
rodzaj: wynurt (Ceruchus)
gatunek: wynurt (Ceruchus chrysomelinus Hochenwarth, 1785)
Charakterystyka/ morfologia
Wielkość 11-18 mm. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce posiadają większe żuwaczki stanowiące 1/4-1/3 długości ciała. Pokrój ciała cylindryczny, wierzch ciała błyszcząco-czarny, przedplecze gęsto punktowane.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Preferuje stare lasy świerkowe i jodłowe, rzadziej mieszane o charakterze pierwotnym. Owady dorosłe żywią się sokami wyciekającymi ze zranionych drzew. W Polsce można go częściej spotkać na pogórzu i w górach, w drzewostanach reglowych. Spośród zamieszkiwanych przez wynurta obszarów nizinnych, stosunkowo licznie spotykany jest w Puszczy Białowieskiej.
Rozwój osobniczy
Rozwój osobniczy podobny do jelonka rogacza, przy czym cykl rozwojowy, od złożenia jaja przez samicę do opuszczenia kolebki poczwarkowej przez imago, trwa zwykle cztery lata. W Polsce owady dorosłe spotykane są głównie w czerwcu i lipcu.
Status gatunku
W Polsce wynurt objęty jest ochroną prawną. Z reguły występuje nielicznie. Przyczyną jego wymierania, podobnie jak innych ksylofagów, jest zmniejszanie się areałów starodrzewia oraz zabiegi pielęgnacyjne, polegające na usuwaniu martwego drewna z dna lasu.
Autor: Paweł Niemiec